INSPIRACE A ZAJÍMAVOSTI PRO VÁS

Výroba tropického vlhkého skleněného vivária

Výroba tropického vlhkého skleněného vivária

Rozhodl jsem se postavit nové terárium, jen byla otázka jaký typ. Po pouštním teráriu, které jsem vyrobil v roce 2014 uběhl nějaký čas a Agamě (Agama vousatá) se celkem v teráriu daří. Velice mně zaujali vivária a tak po prostudování a nasledovaní většinou zahraničních staveb jsem se pustil do práce. 

Terárium bude nejprve rostlinárium, kde si vyzkouším jestli se v teráriu květinám daří. Pak budu osazovat převážně Tillandsiemi (Bromélie) a Neoregéliemi (Bromélie) a taky bych chtěl pokrýt částečně korkové trubky a část pozadí mechem. Časem plánuji vivárium obydlet Pagekonem řasnatým nebo Felsumou madagaskarskarskou. 

3D skica vivária

Vždy před stavbou je skoro nutností si připravit skici daného projektu a dopředu promyslet všechny detaily a funkční prvky. Tato skica nám pak ušetří mnoho problémů a také podstatně zrychlí stavbu. Pro 3D modelování a nářezové plány se mi osvědčil SketchUp, který lze uplatnit i na mnohem komplikovanější projekty.

Příprava a modelování pozadí

Po několika kalkulacích, kdy jsem si chtěl skla slepit sám jsem došel k závěru že se nevyplatí (cena a chybějící zkušenosti s lepením skel) si vivárium slepit sám a proto sem si ho nechal vyrobit od zkušeného a osvědčeného výrobce www.palacjesteru.hys.cz.

Do vivária jsem usadil všechny prvky, zafoukal nízkoexpanžní pěnou a poté vytvaroval do požadovaného tvaru. Poté natřel několika vrstvami cementu a nechal tři dny vytvrdnou při pokojové teplotě.

Dokončovací práce a povrchová úprava

Po ztuhnutí pozadí přišlo následné tónování a pozadí aby neprosvítala světlá barva cementu do popředí. Finální vrstva je hrubší vrstva silikonu, na kterou sem nanesl silnější vrstvu kokosového substrátu takzvaného lignocelu. Poté sem dno nádrže vysypal keramzitem a směsí rašeliny písku a drceného listí.

Finální podoba vivária

Vivárium jsem osázel směsicí rostlin, které dobře snášejí stálou vlhkost. Také jsem rozvedl elektroinstalaci a automatiku pro zapínání světel v dané periodě. Rostlinám se po 3 měsících provozu ve viváriu daří více než dobře a tak pomalu uvažuji o finálním osázení dalších exotických bromélii do připravených korkových trubek. 

Video postup montáže a osázení rostlinami

Pro zajímavost jsem vložil video po třes měsících vegetace, kdy se rostliny již stabilizovaly a vivárium si již žije svým životem a jediné je pravidelné rosení popřípadě hnojení. V druhém videu je komentovaný postup montáže. V případě že někomu nebude cokoliv jasné, rád odpovím v komentářích níže, neboť chyb kterých jsem se dopustil a musel opravovat bylo dost. 

Další novinky

Nenechte si ujít