Výroba tropického vlhkého skleněného vivária

Výroba tropického vlhkého skleněného vivária

Rozhodl jsem se postavit nové terárium, jen byla otázka jaký typ. Po pouštním teráriu, které jsem vyrobil v roce 2014 uběhl nějaký čas a Agamě (Agama vousatá) se celkem v teráriu daří. Velice mně zaujali vivária a tak po prostudování a nasledovaní většinou zahraničních staveb jsem se pustil do práce. 

Terárium bude nejprve rostlinárium, kde si vyzkouším jestli se v teráriu květinám daří. Pak budu osazovat převážně Tillandsiemi (Bromélie) a Neoregéliemi (Bromélie) a taky bych chtěl pokrýt částečně korkové trubky a část pozadí mechem. Časem plánuji vivárium obydlet Pagekonem řasnatým nebo Felsumou madagaskarskarskou. 

3D skica vivária

Vždy před stavbou je skoro nutností si připravit skici daného projektu a dopředu promyslet všechny detaily a funkční prvky. Tato skica nám pak ušetří mnoho problémů a také podstatně zrychlí stavbu. Pro 3D modelování a nářezové plány se mi osvědčil SketchUp, který lze uplatnit i na mnohem komplikovanější projekty.

Příprava a modelování pozadí

Po několika kalkulacích, kdy jsem si chtěl skla slepit sám jsem došel k závěru že se nevyplatí (cena a chybějící zkušenosti s lepením skel) si vivárium slepit sám a proto sem si ho nechal vyrobit od zkušeného a osvědčeného výrobce www.palacjesteru.hys.cz.

Do vivária jsem usadil všechny prvky, zafoukal nízkoexpanžní pěnou a poté vytvaroval do požadovaného tvaru. Poté natřel několika vrstvami cementu a nechal tři dny vytvrdnou při pokojové teplotě.

Dokončovací práce a povrchová úprava

Po ztuhnutí pozadí přišlo následné tónování a pozadí aby neprosvítala světlá barva cementu do popředí. Finální vrstva je hrubší vrstva silikonu, na kterou sem nanesl silnější vrstvu kokosového substrátu takzvaného lignocelu. Poté sem dno nádrže vysypal keramzitem a směsí rašeliny písku a drceného listí.

Finální podoba vivária

Vivárium jsem osázel směsicí rostlin, které dobře snášejí stálou vlhkost. Také jsem rozvedl elektroinstalaci a automatiku pro zapínání světel v dané periodě. Rostlinám se po 3 měsících provozu ve viváriu daří více než dobře a tak pomalu uvažuji o finálním osázení dalších exotických bromélii do připravených korkových trubek. 

Video postup montáže a osázení rostlinami

Pro zajímavost jsem vložil video po třes měsících vegetace, kdy se rostliny již stabilizovaly a vivárium si již žije svým životem a jediné je pravidelné rosení popřípadě hnojení. V druhém videu je komentovaný postup montáže. V případě že někomu nebude cokoliv jasné, rád odpovím v komentářích níže, neboť chyb kterých jsem se dopustil a musel opravovat bylo dost. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tento příspěvek má 4 komentářů

 1. Pavel T.

  Krásná práce a pěkné fotografie. Ať se rostlinám v teráriu daří a těším se na případné další fotografie, až se rostliny rozrostou více nebo přibudou 🙂

  1. LukasChlebik

   Děkuji velice za komentář. Jakmile se něco v teráriu změní určitě i přibude nová fotografie 🙂

 2. Martin

  Dobrý den,
  Vaše vivárium vypadá moc pěkně a přesně do něčeho takového se právě pouštím. Chtěl jsem se Vás prosím zeptat, jaký silikon jste použil na finální úpravu?(na který jste lepil ten lignocel)
  Děkuji Vám za radu.
  Pěkný den
  Martin Rykl

  1. Zdravím děkuji a použil jsem bezbarvý silikon na lepení skel pro styk s pitnou vodou. Silikon sem natíral postupně a hned zasypal zcela vysušeným lignocelem. Je důležité aby byl lignocel zcela vysušený jinak to pak na silikonu nedrží.
   PS: Pošlete pak foto jak práce dopadla 🙂

Napsat komentář